Skip to content

1922 West Lake AveNeptune, NJ 07753

Built 1964

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1012
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SFAL1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
46%
Improvement Value:$230,100
54%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+24.5%
2024$5,091+21.6%
2023$4,188+0.2%
2022$4,181-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964