Skip to content

1928 West Lake AveNeptune, NJ 07753

Built 1972

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block1012
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,468
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
49%
Improvement Value:$203,000
51%
Total Assessment$401,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,466+11.2%
2024$5,817+30.2%
2023$4,469+6.3%
2022$4,204-0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 8140, Page 7364

Property Built

Built

Year Built: 1972