Skip to content

1930 West Lake AveNeptune, NJ 07753

Built 1971

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block1012
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,400
51%
Improvement Value:$219,000
49%
Total Assessment$450,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699+16.0%
2024$5,776+35.1%
2023$4,276+7.7%
2022$3,971-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9653, Page 8289NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/28/2023

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8028, Page 7213

Property Built

Built

Year Built: 1971