Skip to content

103 Wilson RoadNeptune, NJ 07753

Built 1968

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Sep 28, 1999

Property Information

Block4808
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-C-1U
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,482
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,300
57%
Improvement Value:$252,700
43%
Total Assessment$591,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+9.0%
2024$8,970+5.2%
2023$8,524+4.3%
2022$8,171+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5879, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1968