Skip to content

27 Surf Ave Unit 3bOcean Grove, NJ 07756

Built 2014

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 21, 2014

Property Information

Block108
Lot18
QualifierC302
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,300
27%
Improvement Value:$659,600
73%
Total Assessment$907,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,607+7.6%
2024$14,510+29.7%
2023$11,191+6.5%
2022$10,513-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 9055, Page 6589

Property Built

Built

Year Built: 2014