Skip to content

23 Bath AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1925

Last Sale Date
Jan 24, 1992

Property Information

Block113
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SFV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$889,400
68%
Improvement Value:$426,600
32%
Total Assessment$1,316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,052+8.4%
2024$18,496+12.7%
2023$16,410+1.3%
2022$16,198+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5119, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1925