Skip to content

1417 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block410
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2S-F-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,017
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
52%
Improvement Value:$256,900
48%
Total Assessment$533,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,730+13.0%
2024$7,726+14.4%
2023$6,751+5.8%
2022$6,382+11.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 8400, Page 1878Recorded9/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1942