Skip to content

1407 10th AveNeptune, NJ 07753

Vacant Land

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block1106
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings0
ZoningC-6
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,649+29.0%
2024$3,605+15.4%
2023$3,123+6.4%
2022$2,936+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9719, Page 3563NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/31/2024

Property Sale

SaleMulti
$985,000
Sq Ft1,314DeedBook 9515, Page 8752Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8840, Page 6514