Skip to content

1417 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Date
Jun 30, 1992

Property Information

Block1107
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-6
Sq Footage1,346
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
54%
Improvement Value:$218,600
46%
Total Assessment$470,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+13.4%
2024$6,511+2.1%
2023$6,375+6.1%
2022$6,009+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5152, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1930