Skip to content

6 Union AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block1107
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
ZoningC-6
Sq Footage1,695
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,900
52%
Improvement Value:$241,000
48%
Total Assessment$498,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,832+13.1%
2024$6,928+25.8%
2023$5,509+6.2%
2022$5,189+10.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,695DeedBook 9678, Page 9748NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/27/2024

Property Sale

Sale
$77,900

From:

To:

Sq Ft1,695DeedBook 9521, Page 2698NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930