Skip to content

2 Union AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Apr 20, 2001

Property Information

Block1107
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class45
Description2S-F-MULTI-2U
Dwellings2
ZoningC-6
Sq Footage1,955
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
49%
Improvement Value:$259,300
51%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,911+20.3%
2024$6,574+17.0%
2023$5,621+6.3%
2022$5,289+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 8053, Page 2357

Property Built

Built

Year Built: 1950