Skip to content

4 Union AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 10, 2005

Property Information

Block1107
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC-6
Sq Footage1,234
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
57%
Improvement Value:$201,800
43%
Total Assessment$467,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,401+20.0%
2024$6,166+16.4%
2023$5,297+6.1%
2022$4,992+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8512, Page 1899

Property Built

Built

Year Built: 1930