Skip to content

1514 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2004

Property Information

Block1111
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
58%
Improvement Value:$194,300
42%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,263+17.2%
2024$6,195+20.8%
2023$5,126+6.2%
2022$4,829+10.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953