Skip to content

1529 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block1110
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,100
53%
Improvement Value:$235,100
47%
Total Assessment$495,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+11.4%
2024$7,511+23.1%
2023$6,102+6.0%
2022$5,755+9.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910