Skip to content

200 Hamilton AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block1111
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,264
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,100
53%
Improvement Value:$230,500
47%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736+13.5%
2024$6,818+22.4%
2023$5,570+6.1%
2022$5,248+10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9588, Page 1505Recorded4/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940