Skip to content

1508 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block1111
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
54%
Improvement Value:$221,200
46%
Total Assessment$482,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599+13.8%
2024$6,677+19.0%
2023$5,610+6.1%
2022$5,289+10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 9240, Page 411NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1904