Skip to content

1216 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1906

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Nov 8, 1999

Property Information

Block415
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,391
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
59%
Improvement Value:$183,700
41%
Total Assessment$447,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+14.1%
2024$6,691+33.3%
2023$5,018+6.9%
2022$4,696-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5878, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1906