Skip to content

1505 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 27, 2007

Property Information

Block1111
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2S-F-OLD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
52%
Improvement Value:$247,300
48%
Total Assessment$511,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,650+20.1%
2024$7,202+18.1%
2023$6,100+6.0%
2022$5,757+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8649, Page 6446

Property Built

Built

Year Built: 1930