Skip to content

218 Hamilton AveNeptune, NJ 07753

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block1111
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage646
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,600
70%
Improvement Value:$110,400
30%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,871+21.7%
2024$4,826+13.5%
2023$4,253+6.4%
2022$3,997+12.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft646DeedBook 9493, Page 838Recorded3/22/2021

Property Sale

Sale
$136,800
DeedBook 8885, Page 2380

Property Built

Built

Year Built: 1945