Skip to content

202 Hamilton AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block1111
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,700
53%
Improvement Value:$234,900
47%
Total Assessment$498,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+26.9%
2024$6,642+16.5%
2023$5,703+6.1%
2022$5,378+10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 9012, Page 5191

Property Built

Built

Year Built: 1920