Skip to content

1514 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
May 11, 2006

Property Information

Block1113
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF-2SF 6/3/1.5
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,914
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,500
58%
Improvement Value:$212,200
42%
Total Assessment$502,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,506+10.3%
2024$7,713+14.1%
2023$6,757+5.6%
2022$6,396+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 8582, Page 4281

Property Built

Built

Year Built: 1960