Skip to content

1604 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1999

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 27, 2010

Property Information

Block1113
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,000
48%
Improvement Value:$280,600
52%
Total Assessment$542,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539+17.1%
2024$8,145+16.6%
2023$6,988+5.1%
2022$6,646+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8825, Page 3614

Property Built

Built

Year Built: 1999