Skip to content

1518 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 3, 2023

Property Information

Block1113
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5S-S-C-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,800
60%
Improvement Value:$211,000
40%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,946+10.3%
2024$8,109+6.8%
2023$7,591
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 9669, Page 8403NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/5/2023

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 9589, Page 6616NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1959