Skip to content

1508 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block1113
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SCBSAL1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,184
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
60%
Improvement Value:$177,200
40%
Total Assessment$441,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445+16.3%
2024$6,400+16.4%
2023$5,498+6.1%
2022$5,183+10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$254,900

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9105, Page 2186Recorded3/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962