Skip to content

153 Hawthorne AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1115
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,400
58%
Improvement Value:$186,100
42%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,993+14.9%
2024$6,084+26.9%
2023$4,797+6.3%
2022$4,513+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950