Skip to content

105 Jackson LaneNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Jun 25, 2007

Property Information

Block1904
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,300
57%
Improvement Value:$203,900
43%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,529+15.2%
2024$6,534+11.8%
2023$5,845+19.0%
2022$4,912+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 8663, Page 5577

Property Built

Built

Year Built: 1950