Skip to content

27 Ocean PathwayOcean Grove, NJ 07756

Built 2015

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block116
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description3.5S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,956
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$521,400
19%
Improvement Value:$2,172,300
81%
Total Assessment$2,693,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,217+40.2%
2024$35,113+5.2%
2023$33,379-9.6%
2022$36,927+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

Sq Ft3,956DeedBook 9615, Page 1539Recorded9/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 9065, Page 4499