Skip to content

102 Lake Avenue Unit 2Ocean Grove, NJ 07756

Built 2012

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block121
Lot1
QualifierC02
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings0
ZoningHDR1
Sq Footage1,222
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
26%
Improvement Value:$501,800
74%
Total Assessment$676,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,055+7.6%
2024$10,279+37.5%
2023$7,477-0.4%
2022$7,506-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 9399, Page 3762Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9054, Page 9445

Property Built

Built

Year Built: 2012