Skip to content

123 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block204
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2SF-8/4/2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
42%
Improvement Value:$576,200
58%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,414+27.2%
2024$15,258+18.9%
2023$12,832+3.0%
2022$12,454+10.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 8444, Page 4756

Property Built

Built

Year Built: 1885