Skip to content

15 New York AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block123
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF 12/5/3
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,575
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
52%
Improvement Value:$397,200
48%
Total Assessment$828,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,975+0.9%
2024$13,848+12.9%
2023$12,268+4.6%
2022$11,732+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8367, Page 3794

Property Built

Built

Year Built: 1890