Skip to content

119 Asbury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 14, 2011

Property Information

Block135
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 6/2/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
58%
Improvement Value:$306,800
42%
Total Assessment$730,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,329+14.1%
2024$10,804+0.4%
2023$10,761+7.8%
2022$9,983+21.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8879, Page 9693

Property Built

Built

Year Built: 1904