Skip to content

1305 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block411
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 6/3/1.5
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,140
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
63%
Improvement Value:$152,000
37%
Total Assessment$416,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+15.0%
2024$6,288+25.8%
2023$4,999+6.9%
2022$4,677+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 9640, Page 1686Recorded4/6/2023

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8404, Page 2941

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 5125, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1904