Skip to content

115 Asbury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1894

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block135
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-MULTI-3
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$568,800
61%
Improvement Value:$358,800
39%
Total Assessment$927,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,879+42.4%
2024$11,856-7.2%
2023$12,776+9.2%
2022$11,695+22.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 9684, Page 7688Recorded4/17/2024

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5435, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1894