Skip to content

122 Lake AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1929

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Nov 1, 2007

Property Information

Block135
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 6/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,800
59%
Improvement Value:$330,200
41%
Total Assessment$805,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,120+13.2%
2024$12,477-4.8%
2023$13,108+1.2%
2022$12,958+43.3%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 8689, Page 9508

Property Built

Built

Year Built: 1929