Skip to content

145 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$781,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block137
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,648
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
37%
Improvement Value:$633,500
63%
Total Assessment$1,008,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,190+24.1%
2024$13,850+18.9%
2023$11,650+5.8%
2022$11,009-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$781,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 9560, Page 7348NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$527,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 9217, Page 3025Recorded3/15/2017

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 8355, Page 7790

Property Built

Built

Year Built: 1904