Skip to content

146 Lake AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block137
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,800
54%
Improvement Value:$498,700
46%
Total Assessment$1,084,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,236+10.7%
2024$14,666-3.9%
2023$15,258+1.2%
2022$15,079+40.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974