Skip to content

144 Lake AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block137
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-C-6U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,718
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$773,100
58%
Improvement Value:$548,500
42%
Total Assessment$1,321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,527+6.9%
2024$20,137-11.9%
2023$22,864-0.1%
2022$22,889+34.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890