Skip to content

714 Wakefield RdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Aug 21, 2012

Property Information

Block1511
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,000
46%
Improvement Value:$309,700
54%
Total Assessment$573,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,459+6.6%
2024$7,934+31.5%
2023$6,035+2.8%
2022$5,869+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 8969, Page 8947

Property Built

Built

Year Built: 1960