Skip to content

907 Fordham RoadNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1601
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,200
37%
Improvement Value:$430,900
63%
Total Assessment$684,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+5.4%
2024$9,651+27.6%
2023$7,565+3.4%
2022$7,316+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965