Skip to content

113 Walnut StNeptune, NJ 07753

Built 1964
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block1601
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class---
DescriptionGABLES APTS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,994,000
53%
Improvement Value:$4,438,800
47%
Total Assessment$9,432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$165,168+4.8%
2024$157,664-12.0%
2023$179,182-0.2%
2022$179,606-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964