Skip to content

1002 Eton WayNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1611
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SFAL1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,300
48%
Improvement Value:$273,300
52%
Total Assessment$529,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594+7.1%
2024$7,088+31.7%
2023$5,381+2.8%
2022$5,234+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959