Skip to content

706 Halton CtNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
May 14, 1997

Property Information

Block1611
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,500
49%
Improvement Value:$277,600
51%
Total Assessment$544,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720+11.9%
2024$7,789+22.5%
2023$6,358+2.9%
2022$6,178+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5605, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1965