Skip to content

707 Berkeley LaneNeptune, NJ 07753

Built 1964

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block1611
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,400
47%
Improvement Value:$298,900
53%
Total Assessment$562,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+5.9%
2024$8,555+21.9%
2023$7,017+3.1%
2022$6,803+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 9605, Page 5058Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 9284, Page 8691Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 9126, Page 4812Recorded8/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1964