Skip to content

39 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1876
Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block165
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionQUAKER INN
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage10,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$990,800
59%
Improvement Value:$688,200
41%
Total Assessment$1,679,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,565+1.3%
2024$26,223-24.2%
2023$34,611-0.4%
2022$34,744+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

DeedBook 9497, Page 5146NU CodeLeaseback (28)Recorded4/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1876