Skip to content

34 Olin StOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 14, 2005

Property Information

Block165
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRH1F
Sq Footage1,740
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,500
55%
Improvement Value:$531,700
45%
Total Assessment$1,192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,633+13.4%
2024$17,309+12.8%
2023$15,343+1.4%
2022$15,137+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 8480, Page 4134

Property Built

Built

Year Built: 1904