Skip to content

32 Olin StOcean Grove, NJ 07756

Built 1935

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block165
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,023
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,800
69%
Improvement Value:$283,200
31%
Total Assessment$911,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,819+8.6%
2024$15,485+21.0%
2023$12,801+0.7%
2022$12,710+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,023DeedBook 9485, Page 6392Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,023DeedBook 9275, Page 1390Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9065, Page 2603

Property Built

Built

Year Built: 1935