Skip to content

9 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1872

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block166
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description3S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,839
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$997,600
47%
Improvement Value:$1,125,700
53%
Total Assessment$2,123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,227+29.1%
2024$24,192+20.1%
2023$20,149+3.0%
2022$19,560+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft2,839DeedBook 9495, Page 1353Recorded3/27/2021

Property Sale

Sale
$607,500

From:

To:

Sq Ft2,839DeedBook 9147, Page 5320Recorded1/8/2016

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5503, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1872