Skip to content

222 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 29, 2024

Property Information

Block1704
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 6/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,558
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,800
51%
Improvement Value:$245,200
49%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+10.2%
2024$7,372+4.3%
2023$7,066+4.7%
2022$6,748+12.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 9683, Page 8421Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 9459, Page 6465NU CodeDoubtful title (14)Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8784, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1960