Skip to content

203 Hollywood AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block1810
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
50%
Improvement Value:$231,600
50%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+0.4%
2024$6,458+44.9%
2023$4,456-1.0%
2022$4,501+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 9612, Page 9582NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960