Skip to content

201 Hollywood AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1810
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
50%
Improvement Value:$226,400
50%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,507+0.4%
2024$6,483+44.6%
2023$4,483-0.7%
2022$4,513+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960